Předporodní kurzy jsou v mnohém užitečné

Narození dítěte se kvapem blíží, může se také zvětšovat nervozita nebo obavy z blížícího se porodu. Je to logické a přirozené, zejména u matek, které čekají své první dítě. Pokud chcete být jako matka nebo jako nastávající rodiče připraveni, je vhodné najít v okolí bydliště předporodní kurzy.
srdce na špejli
Kurzy pravidelně organizují porodnice, je tedy dobré se informovat například v nejbližší porodnici, nebo také v té, v níž chcete rodit. S tím se vám otevřou další obzory, jelikož se dozvíte konkrétně, jak porod v daném zařízení probíhá, jaké jsou možnosti, na co máte nárok, na co se připravit a podobně, některé porodnice přímo vyžadují zapsání se k porodu kvůli kapacitě.
Kurzy jsou vedeny nejčastěji porodní asistentkou, která má bohaté zkušenosti z teorie i praxe, dokáže zodpovědět otázky nastávajících rodičů a psychicky je podpořit.
novorozeně s čepičkou
Kurzy jsou vhodné pro rodiče, kteří jsou rádi se vším srozuměni a do určité míry připraveni, jsou však i rodiče, kteří podrobnosti vědět nechtějí, jelikož je ještě více vystresují a proto čekají, až nastane daný okamžik a vše řeší takzvaně za pochodu.
Co je tedy nejčastěji obsahem takového kurzu?
·         teoretická příprava na porod – praktické rady, jak se připravit na odjezd do porodnice, co si sbalit do tašky jak pro sebe, tak pro dítě, kdy se do porodnice skutečně vydat, jak poznat začátek porodu, získáte informace, samotný porod probíhá a jaké má fáze, jaké mohou nastat komplikace a podobně.
·         teoretická příprava na dobu po porodu – pobyt v nemocnici, poporodní péče o dítě, nutná vyšetření, propuštění domů, praktické rady ohledně výživy, a celkové péče o dítě, psychika matky v šestinedělí
·         většina kurzů kromě povídání zahrnuje i cvičení pro těhotné včetně nácviku správného dýchání a porodních poloh.
Kurzy jsou převážně placeny, nicméně většina zdravotních pojišťoven na ně určitou částkou přispívá.
malinká holčička
Kurzů se mohou účastnit také budoucí tatínci, pro které může být tato příprava současně motivací k tomu, zda se samotného porodu zúčastní.