Děti jsou pod neustálým tlakem

Být rodičem není vůbec snadné. Žádá si to velkou trpělivost, snažení, vytrvalost, energii a množství sil k dosažení toho, aby vaše dítě bylo řádně vychované a připravené vstoupit do života s tím, co jste ho naučili.
Přesto však nejste jediní, kdo to nemá absolutně lehké. I děti se musí potkat s tím, že je jejich dětství náročné a bohužel čím dál více – pod větším napětím.
chůze kaluží

Proč na vaše děti ve všem tlačíte?

Samozřejmě, že vy jako dospělí, už dobře víte, že je potřeba mít nějaký řád a rytmus, díky kterému stihnete více věcí najednou a v průběhu dne nebudete mít čas – zahálet se zbytečnostmi. Děti mají ovšem jiný názor na to, jaké tempo jsou schopné zvládat a vnímat všechno tak, aby se na to dokázaly i patřičně soustředit.
Vyvíjet na nich tlak jenom z toho důvodu, že spěcháte, není ani výchovné a ani přínosné. A to pro žádnou stranu! V okamžiku, jak dítě začne pociťovat napětí, které na něho vyvoláváte, propadne pocitu méněcennosti, neschopnosti a pocitu beznadějí. Ten má pak za následek to, že se k němu přidají stavy úzkosti a reakce, jakou je pláč. A vy pak ze zoufalství, že vaše dítě není tak zručné, jak byste si představovali, zatlačíte ho ještě více do kouta a vyvíjíte na něho vztek a křik.
A to je něco, co se normálnímu vývoji u dítěte zcela vymyká. Přece nechcete, aby na něm zůstaly nějaké následky toho, že se na něm celé jeho dětství tlačilo ve všem, co jste po něm požadovali.
výkres dítěte

Nalaďte se na jeho tempo života

I když spěcháte a potřebujete, aby vaše dítě bylo rychle oblečené a obuté nebo přidalo do kroku v případě, že se dle vás loudá, nedávejte mu pocítit to, že je vám na obtíž jeho pomalejší tempo.
Stejně tak to platí v případě, když ho považujete za nešikovného, protože na rozdíl od ostatních dětí, ještě neumí tak dobře mluvit, chodit, číst, psát, recitovat básničky nebo jednoduše přemýšlet tak, jak se to sluší na jeho věk.
Každé dítě je jiné a není od vás fér, že to vaše soudíte díky tomu, co umí a zvládají ostatní, které vám pochopitelně můžou být ukradené. I díky nim totiž rodiče na své ratolesti vyvíjí nátlak v podobě toho, co už musí umět zvládat, a to za každou cenu! A ten je přitom naprosto zbytečný, protože se s ním stejně dopředu neposunete, ale naopak vyvoláte ve vašem dítěti pocity, které nejsou na místě.
Jistě jsou vaše děti nesmírně šikovné a nadané. A to, že se jejich zručnosti liší od jiných ještě neznamená, že na nich musíte ve všem tlačit.