Organická síra a její účinky na naše zdraví

Organická síra, neboli Methylsulfonylmethan (MSM) je sloučenina obsahující čistou přírodní síru. Ta se jinak vyskytuje např. v čerstvém ovoci a na naše tělo má spoustu pozitivních účinků.

doplňky stravy

Asi nejznámějším z nich je její pozitivní vliv na klouby, vyskytuje se téměř ve všech komerčně dostupných doplňcích pro podporu jejich zdraví. Kromě toho také mírní alergie, pomáhá lidem s osteoartrózou a mnoha dalšími chorobami. Některé zdroje také uvádí, že našemu tělu pomáhá při zbavování se těžkých kovů a zároveň nám pomáhá lépe vstřebávat vitamíny a minerály z potravy.

Může se také používat zevně ve formě mastí nebo mýdel. V této formě může pozitivně působit proti akné a jiným bakteriálním infekcím, nebo dokonce mírnit příznaky lupénky.
panáček a pilulky

Může se zdát, že síra se jako doplněk stravy začala využívat teprve nedávno, to ale není pravda. Ve starověké Číně síru používali již v 6. st. př. n. l. Zprvu ji používali také pro rozdělávání ohně v podobě zápalek a později v 11. st. n. l. dokonce jako důležitou ingredienci pro výrobu střelného prachu. Tehdy samozřejmě ještě neexistovala chemicky čistá forma pro vnitřní užití, jako existuje dnes. Proto bylo užívání síry vnitřně tehdy docela nebezpečné, kvůli její možné kontaminaci jinými těžkými kovy.

Dle tradiční čínské medicíny je síra teplá a doplňuje tzv. energii yang. To znamená, že pomáhá při impotenci a chronické zimomřivosti. Také podporuje trávení a působí proti parazitům. To ale zároveň znamená, že by síru neměli užívat jednotlivci, kteří mají v organismu nadbytek horka. Ten se projevuje např. návaly, pocity horka, vlčím hladem nebo nezvladatelným vztekem. Proto se jejímu užívání raději vyhněte, pokud se u vás některé z těchto příznaků vyskytují.

Dávkování

Síru lze zakoupit ve formě čistého prášku, nebo ve formě kapslí. Kapsle můžete užívat dle dávkování na obalu. Doporučené dávkování prášku je obvykle okolo 2 gramů denně, bezpečně ale můžete užívat i mnohokrát více. Prášek je nejsnazší rozpustit ve vodě, nebo jiném nápoji a poté vypít. Síru můžete brát při jídle i na prázdný žaludek, podle toho co vám více vyhovuje.