Hrozba zvaná STRES!

Žít dnes bez stresu je vskutku nereálné. Ze všech stran dochází k vyvíjení nátlaků, vypjaté situace, nepolevující okolnosti apod. Doba ve znamení honby za…něčím. I když je známo, jak moc stres škodí, v tom shonu a ukvapenosti v rámci životního stylu lehce bývá opomenuto. To, že vlivem stresu je až ze šedesáti procent zapřičiněn vznik onemocnění a chorob, mnohdy končící úmrtím, by mohlo být dostatečně varovným signálem!
stres a relax
 
Účinná prevence:
 

  1. Spánek – kvalitní a dostatečný spánek je prvořadou záležitostí, ve spánku tělo nejen regeneruje, dochází k obnovení buněk a též k náležitému uvolnění a nabrání  potřebných sil.

 

  1. Relaxace – stejně jako spánek i vhodný způsob relaxace je velmi zásadním krokem v prevenci vůči stresu, ať už se jedná o jakoukoli činnost v podobě procházky v přírodě, čtením pěkné knížky, či odpočinek se šálkem ideálně bylinného čaje, zkrátka vše, co odvede myšlenky od starostí, zaměstnání apod. Udělat si čas na své koníčky, zájmy.

 dívka ve stresu

  1. Strava – velmi podstatná záležitost, zdravá, pravidelná a vyvážená strava je značně účinnou prevencí, nepřejídat se – zejména ve večerních hodinách, vyhýbat se převážně tučným a sladkým jídlům apod.

 

  1. Pohyb – jakákoli fyzická aktivita dokáže zázraky vůči stresu, ať už populární běh, kdy jsou při této aktivitě vylučovány endorfiny nebo-li hormony štěstí, ale rovněž jízda na kole, rychlá a svěží chůze, kondiční plavání, cvičení, jízda na koni, zkrátka sport je ideální volbou prevence vůči stresovému faktoru.

 

  1. Smích – ne nadarmo se říká, že smích je kořením života, je lékem na všechny bolesti, strasti. Rovněž tento atribut má pozitivní vliv na stres.

 

  1. Asertivita –  cesta ke zpříjemnění životního stylu a v boji proti stresu, je podstatné umět prosadit jak svůj názor a rovněž respektovat druhé, vždy si stát na svých právech a neponižovat ostatní.

 

  1. Každodenní radost – jak podstatné, významné, důležité a tak mnoho opomenutelné. Stačí maličkosti, ať už zakoupení lahodného čaje, popovídání si s kamarádkou u šálku dobré kávy, natrhání lučních květů do vázy, či koupě vonné svíčky oblíbené vůně apod.

 stres z práce
 
 
Myslete na sebe a nedovolte, aby Vás stres zcela ovládl!