Vánoce v retro stylu s papírovými řetězy

Dvacáté století mělo své negativní stránky, o tom není pochyb, ovšem žilo se mnohem klidněji, a to i bez technických vymožeností současného světa. V mnoha chudých rodinách nebyl dostatek financí na drahou vánoční výzdobu a tak se zdobení stromku odehrávalo veskrze skromně, přitom docela elegantně a vkusně. Jedním z těch kreativních prvků byly ozdobné papírové řetězy.

papírový řetěz

Papírový řetěz

O papírových řetězech můžete zaslechnout nápěv písně od Wabi Daňka, ta je však podnětem k zamyšlení nad osamělostí starých opuštěných lidí, kteří by dali veškerý svůj majetek za srdečný rozhovor s někým, kdo je bude pravidelně navštěvovat. Vánoce bychom měli trávit pohromadě a nikdo by se v této době neměl cítit odstrčený.

Je možné to provést i tak, že budeme kreativní a navrhneme svým dětem, rodičům či prarodičům vánoce trávené netradičně. Třeba ve formě retro stylu.

Co k tomu budete potřebovat? Téměř nic. Stačí jen dobrá nálada, lepidlo na papír, tužku, pravítko, nůžky nebo technický nůž a barevné papírové listy formátu A4.

Na papírových listech odměříme proužky ve vzdálenosti síly jednotlivých kroužků, řekněme 8 mm. Proužky je snazší řezat technickým nožem s ostrou čepelí (pozor na zranění), řežeme je podle pravítka na tvrdé podložce ze dřeva nebo z vinylu. Tím docílíme rovného a čistého řezu, na rozdíl od stříhání nůžkami.
vánoční dárek

Dlouhé proužky pak nastříháme na kratší úseky o délce zhruba 10 cm.  Slepíme první kroužek a další provlékneme tím prvním a spojíme na konci lepidlem. Volíme barevné variace vznikajících řetězů podle své vlastní fantazie, zajímavé jsou i řetězy barevně řazené jako duha, nebo pouze jednobarevné či dvoubarevné. Zajímavě vypadají i černobílé motivy.

Samotnou výzdobu na stromečku můžeme pojmout buď střídáním barev, nebo též jako barevnou duhu, řetězy mohou být stáčeny ve spirále, obtáčeny po kružnicích, nebo vedeny napříč či svisle.

4.3/5 - (3 votes)