Vánoce v retro stylu s papírovými řetězy

Dvacáté století mělo své negativní stránky, o tom není pochyb, ovšem žilo se mnohem klidněji, a to i bez technických vymožeností současného světa. V mnoha chudých rodinách nebyl dostatek financí na drahou vánoční výzdobu a tak se zdobení stromku odehrávalo veskrze skromně, přitom docela elegantně a vkusně. Jedním z těch kreativních prvků byly ozdobné papírové řetězy.

papírový řetěz

Papírový řetěz

O papírových řetězech můžete zaslechnout nápěv písně od Wabi Daňka, ta je však podnětem k zamyšlení nad osamělostí starých opuštěných lidí, kteří by dali veškerý svůj majetek za srdečný rozhovor s někým, kdo je bude pravidelně navštěvovat. Vánoce bychom měli trávit pohromadě a nikdo by se v této době neměl cítit odstrčený.

Je možné to provést i tak, že budeme kreativní a navrhneme svým dětem, rodičům či prarodičům vánoce trávené netradičně. Třeba ve formě retro stylu.

Co k tomu budete potřebovat? Téměř nic. Stačí jen dobrá nálada, lepidlo na papír, tužku, pravítko, nůžky nebo technický nůž a barevné papírové listy formátu A4.

Na papírových listech odměříme proužky ve vzdálenosti síly jednotlivých kroužků, řekněme 8 mm. Proužky je snazší řezat technickým nožem s ostrou čepelí (pozor na zranění), řežeme je podle pravítka na tvrdé podložce ze dřeva nebo z vinylu. Tím docílíme rovného a čistého řezu, na rozdíl od stříhání nůžkami.
vánoční dárek

Dlouhé proužky pak nastříháme na kratší úseky o délce zhruba 10 cm.  Slepíme první kroužek a další provlékneme tím prvním a spojíme na konci lepidlem. Volíme barevné variace vznikajících řetězů podle své vlastní fantazie, zajímavé jsou i řetězy barevně řazené jako duha, nebo pouze jednobarevné či dvoubarevné. Zajímavě vypadají i černobílé motivy.

Samotnou výzdobu na stromečku můžeme pojmout buď střídáním barev, nebo též jako barevnou duhu, řetězy mohou být stáčeny ve spirále, obtáčeny po kružnicích, nebo vedeny napříč či svisle.