Microsoft se snažil přinést světu MSN

V roce 1995 se svět Internetu vyvíjel jinak, než dnes. Služby byly roztříštěné, ryze individuální, a všechny tyto on-line technologie nebyly mezi sebou propojené a fungovaly každá jako svůj vlastní svět sám pro sebe. Byly to např. America Online AOL, Prodigy, CompuServe atd. Do tohoto světa také pochopitelně vstupoval i Microsoft. Byly tu známé platformy Windows 3.11 a Microsoft připravoval svou vlastní on-line technologii, kterou by ostatní síťové služby mohl překonat. Společnost Microsoft investovala nemalé prostředky do vlastní sítě MSN (Microsoft Network), ale byl tu již Internet, který se dynamicky rozvíjel ,a tak musel Microsoft reagovat.
kostka windows

V kuloárech se tvrdí, že Billa Gatese v roce 1994 na nebezpečí podcenění celosvětové sítě Internet upozornil jistý James Allard. Ten je také tvůrcem slavného sloganu firmy Microsoft s názvem „embrance and extend“, tedy v překladu něco jako obejmout a rozšiřovat.

Jak se to projevilo ve Windows 95?

Windows 95 neměly k dispozici žádný webový browser. Byla tu sice implementována podpora protokolu TCP/IP a dial-upu, ovšem k síti Microsft Network (MSN) se připojovalo interními prostředky, které byly součástí operačního systému, např. v průzkumníku (exploreru). Na první pohled se nedalo rozpoznat, zda jde o úroveň lokální, nebo tu vzdálenou (v síti Microsoft Network). Tedy pochopitelně pomyslně, v závislosti na rychlosti zobrazení.
počítačové propojení

Velkolepá oslava probíhala i na Internetu

24. srpna 1995 byly oficiálně uvedeny na trh Windows 95 a šlo o skutečně velkolepou akci, do které byla zatažena i Česká republika. Microsoft rozpoutal bouřlivé oslavy, možná v očekávání, nebo v jakési předtuše, že jde o úplně nový start do celosvětového byznysu. Už tehdy se ovšem jednalo o velmi bohatou firmu, které se vyplatilo oslavit vstup Windows 95 do světa oslavou, jejíž rozpočet přesáhl hodnotu 200 milionů dolarů.