Zipy – jejich historie i současnost

V dnešní době se nám věc s názvem zip jeví naprosto běžnou a nenahraditelnou součástí oděvů, bot či kabelek. Patří k sortimentu, bez kterého se žádná amatérská švadlena či profesionální krejčovská dílna neobejdou. Zapátráme-li v historii, při svém vynalezení nebyl zip zrovna nadšeně vítaným pomocníkem. Samozřejmě i zipy, jinak řečeno zdrhovadla, prošly svým vývojem a mnohými zdokonaleními.
Prvním „zipem“ byly spony našité v řadě nad sebou na obou koncích látky, které jste chtěly spojovat a zase rozpojovat. zip na oblozeDělo se tak ručně pomocí provlečeného řetězce, kterým se díly stáhly k sobě. Následovaly další pokusy o vylepšení tohoto mechanismu, až konečně před více než 100 lety spatřil světlo světa zip podobající se tomu, který známe dnes. Samozřejmě k němu bylo přistupováno s velkou nedůvěrou, protože lidé i výrobci se obtížně vzdávali svých tradičních vázacích zvyklostí. Jednalo se zpočátku výhradně o kovové zipy a použití na obuvi. Pak přišla na řadu džínovina, pro kterou https://cs.wikipedia.org/wiki/Kabelka se tento typ kovových masivnějších zipů výborně hodí. Následovaly měkčí jemnější plastové a kostěné verze zipů, které se postupně díky širokému sortimentu barev, délek i provedení staly nedílnou a praktickou součástí oděvů všech typů.
Když dnes potřebujete koupit jakýkoli zip, není to žádný problém. Spíše je třeba dát pozor na kvalitu, protože ta je dosti rozdílná. Spolehlivost i kvalitu vám nabízí textilní galanterie na internetu Prima obchod. oboustranný zip na červené mikiněPotřebujete-li nakoupit libovolný počet metrů zipu, na zip metráž Prima-Obchod máte příležitost vybrat zipy v metráži neboli nekonečný zip, který si nastříháte na potřebné délky. Dokoupíte zde už jen patřičné jezdce a švadlenky či krejčí, kteří potřebují zipů více, tímto způsobem výrazně ušetří. V nabídce osvědčeného e-shopu jsou různé typy i druhy … stačí si jen vybrat. Samozřejmě zakoupit lze i zipy klasické různých délek a provedení. Na prima-obchod.cz vyberete nejen ze široké a cenově výhodné nabídky textilní galanterie, ale i látky, korálky, bižuterii, kreativní potřeby, dekorace či módní doplňky. Výhodně zde nakoupí amatéři i profesionálové.