Údržba a čištění plastových dílů v automobilu

Plastové a pryžové (gumové) dílce osobních i nákladních automobilů vyžadují údržbu podobně, jako všechny ostatní komponenty. Je známo, že plasty stárnou a podléhají rozkladu, i když pochopitelně jinak a v delším časovém horizontu, než kovy, dřevo, a papír. Také ovšem vyžadují odlišnou péči a především docela jiné prostředky pro jejich očistu a renovaci.

interiér

Statistika prokázala, že 75 procent řidičů věnuje péči o vzhled svého vozu především z hlediska karosérie a pouhá čtvrtina se pravidelně stará o čištění interiéru. A z té čtvrtiny jen asi polovina čistí a renovuje plastové povrchy palubních desek, sloupků, a dalších dílců uvnitř vozu. K tak nízkému počtu řidičů, kteří pravidelně oživují plasty ve svých vozech, přispívá i neznalost vhodných prostředků, které skutečně účinně působí.

Kterých částí vozu se to týká

  • Pryžových těsnění.
  • Pryžových koberečků a koncovek pedálů.
  • Výplní dveří – plastových částí.
  • Plastových lemování a obložení sedadel a kufru.
  • Plastového středového tunýlku.
  • Plastového obložení sloupků.
  • Palubní desky, což je vždy největší plocha v interiéru vozu.

Jak se plastové díly ošetřují

Zpravidla vždy až na konec očistného procesu interiéru auta. Nejprve by se měly čistit sedačky, resp. jejich čalounění. Tehdy jsou zpravidla plasty potřísněny čisticím roztokem a byla by to zbytečná práce.

palubovka

Nejprve se nanáší hadříkem nebo houbičkou a pomocí postřikovače čisticí prostředek . Pokud jde pouze o lehčí znečištění, čistíme povrchy pouze kulatým štětcem, a to krouživým pohybem po materiálu, dokud nezačne pěnit. U silnějších nečistot použijeme zubní kartáček. Čistič do sebe absorbuje nečistoty a nepříjemné pachy a tento nános pak setřeme utěrkou z mikrovlákna.

Kvalitní prostředky pro ošetření plastových dílů neobsahují agresivní organická rozpouštědla a jsou ve vodě rozpustná. Zanechávají po sobě lesklý povrch, na kterém pak ulpívá nečistota a prach s mnohem menší intenzitou. Tím pádem zpříjemní pobyt uvnitř vozu, což pro mnohé z nás představuje desítky hodin týdně.