Podle čeho vybrat kompaktní zářivku

Světelný tok a výkon

Světelný tok a výkon, resp. příkon světelných zdrojů je prvním parametrem, který nás zajímá. V současné době mají nejvyšší světelné toky LED diodové zdroje a těsně za nimi kompaktní zářivky. Pro osvětlení psacího stolu postačí žárovka o příkonu 9 W a světelném toku 750 lumen, k centrálnímu osvětlení pokoje byste měli nasadit silnější 12 W s tokem 1100 lumen. Mimochodem, klasická vláknová žárovka vydává 1000 lumen při odběru elektřiny 100 W.
oranžová žárovka.jpg

Štítek s energetickou třídou

Každý výrobek, který využívá elektrický proud, musí být opatřen tzv. energetickým štítkem. Obsahuje informaci o tom, jaké energetické nároky vyžaduje jeho provoz. Většina spotřebičů je dnes zařazena do třídy A, což jsou např. právě kompaktní zářivky, LED diody dokonce A+. Naopak halogenové žárovky se nachází v třídě C, a kdyby byly na trhu ještě vláknové „edisonovky“, byly by zařazeny do třídy E a G.
kompaktní zářivky.jpg

Index podání barev Ra

V poslední době vzrostl zájem o tzv. plnospektrální osvětlení. Samotný název již prozrazuje, že jde o žárovky a zářivky, jejichž barevné spektrum emitujícího záření se ve svém rozsahu přibližuje slunečnímu záření, resp. světelnému působení v průběhu dne. Takové světelné zdroje vyzařují téměř všechny barvy spektra včetně infračervených delších vlnových délek a neviditelné části krátkovlnného UV záření. Takové zdroje označujeme indexem Ra a jeho hodnota se nachází v rozmezí 80 – 95.

Počet zapnutí a vypnutí

Spínací cykly bývaly ještě před několika lety omezujícím faktorem využívání kompaktních zářivek . Tam, kde se často rozsvěcelo a zhasínalo, docházelo k omezení životnosti těchto svítidel, která byla konstruována pro max. 5 tisíc spínacích cyklů. Dnešní luminofory a technologické inovace však životnost „úsporek“ výrazně prodloužily až na 400 tisíc cyklů.

Jak rychle světlo nabíhá

To je otázka na pováženou, neboť úsporkám trvá delší čas, nežli naběhnou na plný výkon. Markantní je to zejména u starých typů z 90. let. V současné době se již doba náběhu u většiny těchto světel pohybuje v řádu sekund, dříve to byly minuty.

Provozní teplota

Ta bývá poměrně vysoká, což je ve srovnání s LED diodami určitý handicap. Tomuto faktoru by se měla přizpůsobit zejména konstrukce svítidla. Kompaktní zářivky se zahřívají až na 60 stupňů Celsia, LED diody vůbec, tam se lehce zahřívá pouze napájecí zdroj, který je součástí patice.